46o ΔΙΕΘΝΕΣ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΤΑΙΝΙΩΝ  ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΔΡΑΜΑΣ

    4-10 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2023

ΔΙΕΘΝΕΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Ο καλλιτεχνικός διευθυντής του Φεστιβάλ Δράμας Γιάννης Σακαρίδης, και ο πρόεδρος του Φεστιβάλ Γιώργος Δεμερτζής, με χαρά ανακοινώνουν ποιοί προκρίνονται στο Διεθνές Διαγωνιστικό Πρόγραμμα της 46ης διοργάνωσης του Φεστιβάλ Δράμας, που φέτος θα διεξαχθεί στις 4-10 Σεπτεμβρίου.

*Το φετινό πρόγραμμα του Διεθνούς Διαγωνιστικού του DISFF περιλαμβάνει 20  ταινίες απ’ όλον τον κόσμο. Διαγωνίζονται 5 ελληνικές ταινίες:

Super του Νικόλα Κούλογλου, Ανορθόδοξος  του Κωνσταντίνου Αναγνωστόπουλου, Έτοιμοι της Ειρήνης Βιανέλλη, Midnight Skin  του Μανώλη Μαυρή και Φῶς ἐκ Φωτός  του Νεριτάν Ζιντζιρία

Θυμίζουμε πως η ταινία που θα αποσπάσει την κορυφαία διάκριση στο Διεθνές Διαγωνιστικό (όπως θα συμβαίνει στο εξής και με την ταινία που θα αποσπά τον Χρυσό Διόνυσο στο Ελληνικό Διαγωνιστικό),θα εξασφαλίσει αυτόματα το πολυπόθητο “εισιτήριο” για τη συμμετοχή στη διαδικασία των Όσκαρ®.

Η ομάδα του Διεθνούς προγράμματος με επικεφαλής τον σκηνοθέτη Γιώργο Ζώη, θα παρουσιάσει ταινίες από δεκατρείς χώρες του κόσμου, επιλέγοντας μικρού μήκους που αγαπήθηκαν από διεθνή φεστιβάλ αλλά και ιδιαίτερες παγκόσμιες πρεμιέρες. Ταινίες που, όπως επισημαίνει ο Γ. Ζώης, «δεν διστάζουν να πειραματιστούν και να μπλέξουν παιχνιδιάρικα τα κινηματογραφικά στυλ και ύφη, παρουσιάζοντας πολυποίκιλες μορφές αφήγησης: αναμειγνύοντας πραγματικότητα και μυθοπλασία, προσωπικές ιστορίες και συλλογικές αναμνήσεις. Οι ταινίες αυτές είναι ξεχωριστές κινηματογραφικές συνιστώσες ενός δυνατού arthouse cinema με διακριτή ταυτότητα, το οποίο θεωρούμε αναγκαίο υποστήριξης και προβολής στο κοινό, σαν μια μορφή αντίστασης που προάγει τον στοχασμό και αγγίζει βαθιά συναισθήματα μας».

ΠΟΙΟΙ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΝ ΣΤΟ ΔΙΕΘΝΕΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ – 2023 DISFF46

The Open House,Julieta Lasarte (Ισπανία)

Aqueronte,Manuel Muñoz Rivas (Ισπανία)

The Way Winter Comes,Zichen Wang (Κίνα)

The Blind,Michiel Robberecht (Βέλγιο)

Super,   Nikolas Kouloglou (Ελλάδα)

Same Old,Lloyd Lee Choi (Καναδάς)

Hold On For Dear Life,   Simone Fiorentino (Ιταλία)

Unorthodox,      Konstantinos Antonopoulos (Ελλάδα)

Apostles of Cinema,       Darragh Amelia, Gertrude Malizana, Jesse Gerard Moango, Cece Mlay (Τανζανία)

Light Of Light,    Neritan Zinxhiria (Ελλάδα)

Offline, Daniel Fure Schwarz, Mauritz Brekke Solberg (Νορβηγία)

Teacups,Alec Green, Finbar Watson (Αυστραλία)

Ready,  Eirini Vianelli (Ελλάδα)

Ulises,   Félix Brixel (Ισπανία)

Midnight Skin,  Manolis Mavris (Ελλάδα)

Les chenilles,     Michelle Keserwany, Noel Keserwany (Γαλλία)

The Silence Of The Banana Trees,Eneos Çarka (Αλβανία)

The River and the Labyrinth, Ian Capillé (Πορτογαλία)

Bed Days, Tatiana Ramos (Πορτογαλία)

The Age Of Innocence, Maximilian Bungarten (Γερμανία)

*Την κριτική επιτροπή του Διεθνούς Διαγωνιστικού Προγράμματος απαρτίζουν οι:

Εύα Στεφανή  (Πρόεδρος), σκηνοθέτις, Philip Ilson, καλλιτεχνικός διευθυντής London Film Festival, και MariePauline Mollaret, επικεφαλής short film selection Cannes/κριτικός κινηματογράφου.

Leave a comment