Το 11ο Διεθνές Φεστιβάλ Αρχαιολογικής Ταινίας ΑΓΩΝ – ένας  θεσμός 25 χρόνων – με θεματικό τίτλο Οικουμενική Κοινότητα θα πραγματοποιηθεί στην Αθήνα από τις 10 – 16 Μαΐου 2022.

Πρόκειται για τη διοργάνωση που εμπνεύστηκε και καθιέρωσε η σκηνοθέτης Μέμη Σπυράτου και υλοποιείται από την Αστική μη Κερδοσκοπική Εταιρεία Πολιτισμού ΟΔΥΣΣΕΙΑ σε συνεργασία με τη ΤΑΙΝΙΟΘΗΚΗ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ και το ΔΙΕΘΝΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ ΜΟΥΣΕΙΩΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΤΜΗΜΑ (ICOM).

Οι προβολές θα πραγματοποιηθούν στον κινηματογράφο Λαΐς της Ταινιοθήκης της Ελλάδος από 10 έως 15 Μαΐου 2022 ενώ η Απονομή των Βραβείων θα πραγματοποιηθεί στο ΟΛΥΜΠΙΑ Δημοτικό Μουσικό Θέατρο «Μαρία Κάλλας» στις 16 Μαΐου 2022όπου η Μαρία Φαραντούρη στονΑστερισμό της Ανδρομέδας ερμηνεύει Μίκη Θεοδωράκηστον οποίο αφιερώνεται το Φεστιβάλ.

Το 11ο Διεθνές Φεστιβάλ Αρχαιολογικής Ταινίας ΑΓΩΝ τελεί υπό τις ύψιστες Αιγίδες της Α.Ε. της Προέδρου της Δημοκρατίαςκ. Κατερίνας Σακελλαροπούλου και του Εξοχότατου Προέδρου της Κυπριακής Δημοκρατίας κ. Νίκου Αναστασιάδη.

Πραγματοποιείται με την οικονομική υποστήριξη του Υπουργείου Πολιτισμού, του Ε.Ο.Τ. της Περιφέρειας Αττικής και του Δήμου Αθηναίων.

11o ΔΙΕΘΝΕΣ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΗΣ ΤΑΙΝΙΑΣ ΑΓΩΝ

58 Ταινίες από 15 χώρες θα διαγωνιστούν για τα θεσπισμένα βραβεία του 11ουΔιεθνούς Φεστιβάλ Αρχαιολογικής Ταινίας ΑΓΩΝ.

ΘΕΣΠΙΣΜΕΝΑ ΒΡΑΒΕΙΑ ΤΟΥ ΔΙΕΘΝΟΥΣ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΑΓΩΝ

Grand Prix / Μεγάλο Βραβείο Κριτικής Επιτροπής 
Director / Σκηνοθεσίας 
Archaeological Film / Αρχαιολογικής Ταινίας 
Screenplay / Σεναρίου 
Cinematography / Φωτογραφίας 
Educational Film / Εκπαιδευτικής ταινίας 
Originality in Conception / Πρωτοτυπίας στη Σύλληψη 
Short Film / Τα «μικρά» του ΑΓΩΝΑ (ταινίες διάρκειας έως 10’) 
Ειδικό θεματικό βραβείο Ecumenical Community / Οικουμενική Κοινότητα 
Βραβείο Κοινού (Θα αναδειχθεί έπειτα από on-site ψηφοφορία του κοινού στην Ταινιοθήκη της Ελλάδος)

Το βραβείο για τη Συνολική Προσφορά του στον Κινηματογράφοαπονέμεται στον οικουμενικό Έλληνα σκηνοθέτη Κώστα Γαβρά.

Το 11ο Διεθνές Φεστιβάλ Αρχαιολογικής Ταινίας ΑΓΩΝ τιμά τον Μίκη Θεοδωράκη.

Κατά τη διάρκεια του Φεστιβάλ εκτίθενται έργα της Καίτης Μαυρομμάτη με τίτλοΑλεξάνδρεια-Αθήναστο φουαγιέ της Ταινιοθήκης της Ελλάδος.

ΤΟ ΦΕΣΤΙΒΑΛ

Η Μέμη Σπυράτου το 1995, εμπνεύστηκε τη δημιουργία ενός διετούς (biennale) Φεστιβάλ Αρχαιολογικής Ταινίας στην Ελλάδα, έπειτα από τρεις βραβεύσεις της σε αρχαιολογικά φεστιβάλ του εξωτερικού (Γαλλία, Ιταλία, Βέλγιο). Θεώρησε πως είναι εθνικό ζήτημα η δημιουργία ενός αντίστοιχου φεστιβάλ στην Ελλάδα, χώρα, συνυφασμένη με την ίδια την έννοια της αρχαιολογίας, στην οποία δεν υπήρχε τίποτα αντίστοιχο, ειδικά τη στιγμή που η Ευρώπη έσφυζε από φεστιβάλ ταινιών αρχαιολογικού περιεχομένου (Γαλλία, Ιταλία, Βέλγιο, Γερμανία, Eλβετία, κ.ά.). 

H Πρώτη Διεθνής Συνάντηση Αρχαιολογικής Ταινίας του Μεσογειακού Χώρου- ΑΓΩΝ, πραγματοποιήθηκε το 1996, κυρίως χάρη στην έμπρακτη στήριξη της Λένας Σαββίδη και της αρχαιολόγου Άννας Λαμπράκη, εκδότριας του περιοδικού «Αρχαιολογία και Τέχνες».

Στα 25 χρόνια της πορείας του, ο ΑΓΩΝΑΣ εξελίχθηκε σε θεσμό όχι απλώς πανελλαδικής αλλά και διεθνούς εμβέλειας. Το αποδεικνύουν οι συνεργασίες με σημαντικούς φορείς (National Gallery of Art-Washington, Goethe Institut, Πρεσβεία της Γαλλίας, Διεθνές Φεστιβάλ Θεσσαλονίκης, Υπουργείο Πολιτισμού, Υπουργείο Τουρισμού, Μουσείο-Αρχείο

ΕΡΤ, Ελληνικό Κέντρο Κινηματογράφου, κ.ά.) και προσωπικότητες από τον χώρο του πολιτισμού και της επιστήμης, στην Ελλάδα και στο εξωτερικό, η προβολή ταινιών από μεγάλα δίκτυα (BBC, RAI, ARTE, ZDF και φυσικά ΕΡΤ και ΡΙΚ), αλλά και η μεγάλη αποδοχή από το ευρύ κοινό που ακολουθεί πιστά τις εκδηλώσεις του φεστιβάλ όλα αυτά τα χρόνια.

H θεματολογία του φεστιβάλ είναι η αρχαιολογία με την ευρύτερη έννοια του όρου: Αρχαιότητα, Μεσαίωνας, λαϊκές τέχνες, παραδόσεις, βιομηχανική αρχαιολογία, η πολιτιστική κληρονομιά, η καταγραφή του κάθε κόσμου, που νομοτελειακά χάνεται, το σήμερα που γίνεται η αρχαιολογία του αύριο, φέρνοντας σε επαφή ανθρώπους, όχι μόνο από την Ελλάδα αλλά κι από όλον τον κόσμο, ανθρώπους-ονειρευτές μιας καλύτερης ζωής. 

ΣΧΟΛΙΟ ΤΗΣ ΠΡΟΕΔΡΟΥ

«Η λεγόμενη αρχαιολογική ταινία δεν πραγματεύεται μόνο την έρευνα, τις ανασκαφές, τις ανακαλύψεις των αρχαιολόγων και τα μνημεία που δημιούργησαν οι άνθρωποι, αλλά τις συνθήκες και την περιρρέουσα ατμόσφαιρα της κάθε εποχής. Είναι πολυσύνθετο έργο με επιστημονικές, κοινωνικές, πολιτικές, κυρίως όμως ανθρωπολογικές λεπτομέρειες. Και δεν αφορούν τον άνθρωπο συγκεκριμένου γεωγραφικού τόπου και χρόνου, αλλά τον άνθρωπο απανταχού, την «οικουμενική Κοινότητα». επισημαίνει η Πρόεδρος του Φεστιβάλ Μέμη Σπυράτου, «Η φετινή μας διοργάνωση είναι αφιερωμένη στον οικουμενικό Μίκη Θεοδωράκη».

ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΕΣ &ΚΡΙΤΙΚΕΣ ΕΠΙΤΡΟΠΕΣ

Διακεκριμένες προσωπικότητες από τον χώρο του κινηματογράφου, της αρχαιολογίας, της λαογραφίας και της δημοσιογραφίας, συμμετέχουν στις κριτικές επιτροπές του 11ου Φεστιβάλ Αρχαιολογικής Ταινίας ΑΓΩΝ. 

Την Προκριματική Επιτροπή, που επιφορτίστηκε το τιτάνιο έργο της επιλογής 58 ταινιών από τις συνολικά 1.480 που υποβλήθηκαν προς αξιολόγηση και θα προβληθούν στο Φεστιβάλ, απαρτίζουν αλφαβητικά:

Ευάγγελος Καραμανές, διευθυντής του Κέντρου Έρευνας της Ελληνικής Λαογραφίας της Ακαδημίας Αθηνών

Πέγκυ Λάγιου, παραγωγός

Γιώργος Μουζακίτης, σκηνοθέτης-παραγωγός

Κυριακή Μπεϊόγλου, δημοσιογράφος

Ζέτα Ξεκαλάκη, αρχαιολόγος, μέλος της συντακτικής ομάδας του περιοδικού Αρχαιολογία και Τέχνες

Πέπη Ραγκούση, δημοσιογράφος

Γεωργία Σαλαμπάση, σκηνοθέτης

Γιάννης Σημηριώτης, ειδικός στις νέες  τεχνολογίες

Την Διεθνή Κριτική Επιτροπή που θα απονείμει τα θεσπισμένα βραβεία του ΑΓΩΝΑ, στις 16 Μαΐου 2022, στο ΟΛΥΜΠΙΑ Δημοτικό Μουσικό Θέατρο “Μαρία Κάλλας”, απαρτίζουν αλφαβητικά:


Δήμος Αβδελιώδης, σκηνοθέτης

Dario di Blasi, αρχαιολόγος, πρώην διευθυντής του διεθνούς φεστιβάλ αρχαιολογικής ταινίας της Φλωρεντίας, Ιταλία

Nazim Güveloğlu, παραγωγός-σκηνοθέτης, Τουρκία

Κώστας Γαβράς, σκηνοθέτης

Μάνος Ζαχαρίας, σκηνοθέτης

Νίκος Καλτσάς, αρχαιολόγος, διευθυντής του Μουσείου Κυκλαδικής Τέχνης

Lada Laura, αρχαιολόγος, διευθύντρια του Διεθνούς Φεστιβάλ Αρχαιολογικής Ταινίας του Split, Κροατία

Άννα Νταλάρα, εκδότης-παραγωγός συναυλιών

Μέμη Σπυράτου, σκηνοθέτης Πρόεδρος του Διεθνούς Φεστιβάλ ΑΓΩΝ

Νίκος Σταμπολίδης, αρχαιολόγος, διευθυντής του Μουσείου της Ακρόπολης

Η ΟΡΓΑΝΩΤΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ του 11ου ΔΙΕΘΝΟΥΣ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΗΣ ΤΑΙΝΙΑΣ ΑΓΩΝ

Λένα Σαββίδη – Επίτιμη Πρόεδρος

Μέμη Σπυράτου – Πρόεδρος  / Καλλιτεχνική Διευθύντρια

Δημήτρης Κομνηνός – Διευθυντής

Μαρία Παλάτου – Γενική γραμματέας

Μάριος Παπαθανασίου – Συντονιστής προγράμματος

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ 11ου ΔΙΕΘΝΟΥΣ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΗΣ ΤΑΙΝΙΑΣ ΑΓΩΝ

10 – 16 Μαΐου 2022

Tuesday | Τρίτη 10/5

16.45   Opening | Έναρξη

17.15   The Enigma of Keros | Το αίνιγμα της Κέρου
(Greece | Ελλάδα, 2020, 87’)

19.00   NΕANDERTAL: The mystery of the Bruniquel Cave | ΝΕΑΝΤΕΡΤΑΛ: Το μυστήριο του σπηλαίου Μπρουνικέλ (France | Γαλλία, 2019, 52’)

20.00   Francisco Albo. Greek Seamen in the First Voyage Around the World |
Φρανθίσκο Άλμπο: Έλληνες ναυτικοί στον Πρώτο Περίπλου του Κόσμου
(Spain, Greece | Ισπανία, Ελλάδα, 2021, 38’)

21.00   Music Event | Μουσική εκδήλωση

Wednesday | Tετάρτη 11/5

16.30   The inner mountain | Το εσωτερικό βουνό
(Italy | Ιταλία, 2020, 40’)

17.10   Alone among the rocks | Μόνος ανάμεσα στους βράχους
(Iran | Ιράν, 2020, 21’)

17.30   Bloody skin | Ματωμένο δέρμα
(Iran | Ιράν, 2021, 18’)

18.00   Olkas II | Ολκάς 2
(Greece | Ελλάδα, 2015, 59’)

19.10   The plunder of our memory | Η λεηλασία της μνήμης μας
(Cyprus | Κύπρος, 2021, 10’)

19.20   Pentadaktylos… so close yet so far | Πενταδάκτυλος… Tόσο κοντά μα τόσο μακριά
(Cyprus | Κύπρος, 2017, 70’)

20.45   Theophilos Gallery: Conservation to the core | Αίθουσα Θεόφιλου: Ολική επαναφορά (Greece | Ελλάδα, 2021, 22’)

21.10   Homo Sapiens: New Origins | Ηοmo Sapiens: Νέοι Ορίζοντες
(France | Γαλλία, 2020, 90’)

Τhursday | Πέμπτη 12/5

16.30   Slate | Σχιστόλιθος
(Myanmar | Μιανμάρ, 2016, 17’)

16.50   Mother Rain | Μάνα-Βροχή
(Peru | Περού, 2020, 18’)

17.15   Narbo Martius, Rome’s daughter | Narbo Martius, η κόρη της Ρώμης
(France | Γαλλία, 2020, 52’)

18.15   Munich’s most beautiful museum- History and restoration of the Glyptothek |
Το ωραιότερο μουσείο του Μονάχου – Η ιστορία και η ανακαίνιση της Γλυπτοθήκης (Germany | Γερμανία, 2021, 77’)

19.40   The last of the nomads | Οι τελευταίοι των νομάδων
(Greece| Ελλάδα, 2020, 18’)

20.00   Fresh milk | Φρέσκο γάλα (Turkey | Τουρκία, 2020, 3’)

20.10   Ore Remembrance | Μετάλλου Μνήμη
(Greece | Ελλάδα, 2020, 54’)

21.15   KΕ•ΗΑ•’JAS  – Man of the Land | KΕ•ΗΑ•’JAS  – O άνθρωπος της γης 
(Greece | Ελλάδα, 2021, 62’)

Friday | Παρασκευή 13/5

16.30   The Eternal Springtime | H Αιώνια Άνοιξη
(Spain | Ισπανία, 2021, 26’)

17.00   Tribe Mark | Το σημάδι της φυλής
(Senegal | Σενεγάλη, 2019, 8’)

17.10   Mixi   (India | Ινδία, 2020, 7’)

17.20   The dome of the sky | Ο θόλος του ουρανού
(Ιran | Ιράν, 2020, 8’)

17.30   The Radkan Tower | O Πύργος Ραντακάν
(Iran | Ιράν, 2019, 30’)

18.10   Return | Επιστροφή  (Turkey | Τουρκία, 2019, 18’)

18.30   Stateless | Χωρίς πατρίδα  (Turkey | Τουρκία, 2021, 14’)

18.45   Antintalo | Αντίνταλο   (Greece | Ελλάδα, 2021, 4’)

18.50   Hellenic Places: Hermoupolis | Τόποι του Ελληνισμού: Ερμούπολη
(Greece | Ελλάδα, 2021, 17’)

19.20    Thus speaks Tarām-Kūbi. Assyrian Correspondance | Έτσι μιλάει η Tarām-Kūbi. 
H αλληλογραφία των Ασσυρίων (France | Γαλλία, 2020, 46’)

20.15     Marat, Robespierre, sick men of the revolution | Μαρά και Ροβεσπιέρος: οι ασθενείς της επανάστασης (France | Γαλλία, 2021, 53’)

21.15    1001 faces of Palmyra | Τα ξεχασμένα πρόσωπα της Παλμύρας
(France | Γαλλία, 2020, 90’)

Saturday | Σάββατο 14/5

morning | πρωί

10.00   Recognition | Παραδοχή
(United Arab Emirates | Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα, 2020, 20’)

10.20   Water is life | Το νερό είναι ζωή (Turkey | Τουρκία, 2020, 5’)

11.25   Miss Ronaldo  | Δεσποινίς Ρονάλντο (Iran | Ιράν, 2020, 4’)

10.40   Kythnos Ancestral Memories. Traditional practices throughout history | Κύθνος, Μνήμες Προγόνων. Παραδοσιακές πρακτικές στο διάβα του χρόνου
(Greece | Ελλάδα, 2019, 56’)

11.40   Beloved | Πολυαγαπημένη (Iran | Iράν, 2019, 54’)

12.45   The moving statues of Alexandria | Τα αγάλματα της Αλεξάνδρειας συνεχώς ταξιδεύουν (France | Γαλλία, 2016, 35’)

13.30   Origins (Greece | Eλλάδα, 2018, 11’)

13.40   Abandoned Country: The case of Fikardou | Εγκαταλελειμμένη Ύπαιθρος: H περίπτωση του Φικάρδου (Cyprus | Κύπρος, 2021, 10’)

13.50   On the traces of weaving | Στα χνάρια της ύφανσης (Greece | Ελλάδα, 2020, 4’)

14.00   Roots | Ρίζες (Greece | Ελλάδα, 2018, 27’)

14.30   Tz’üntz’ü (Mexico | Μεξικό, 2020, 33’)

afternoon | απόγευμα

17.00   Iphigenia: Book of Change | Ιφιγένεια: το βιβλίο της αλλαγής (USA | ΗΠΑ, 2017, 50’)

Presentation | Παρουσίαση

18.00   NOUS: Peristera’s ancient shipwreck
Speaker: Vassilis Mentoyiannis |

«Έχοντας το NOUS μας στο κλασικό ναυάγιο της Περιστέρας»
Ομιλητής: Βασίλης Μεντόγιαννης

18.30   The Lions of Lissa | Τα λιοντάρια της Λίσσα (Italy | Ιταλία, 2019, 76’)

19.55   The mysteries of Cosquer cave | Σπήλαιο Κοσκέρ: ένα αριστούργημα με διορία χρόνου (France | Γαλλία, 2022, 55’)

21.00   PORTOLAGO – Ghosts in the Aegean | PORTOLAGO – Φαντάσματα στο Αιγαίο (Greece | Ελλάδα, 2017, 60’)

22.10   Lost in the woods | Μόνος στο δάσος
(Greece | Ελλάδα, 2020, 50’)

Sunday | Κυριακή 15/5

morning | πρωί

10.00   Ladies and Princes of Prehistory | Κυρίες και Πρίγκιπες της Προϊστορίας  
(France | Γαλλία, 2021, 52’)

11.00   The retrieval of the lost | H ανάκτηση του χαμένου (Greece | Eλλάδα, 2021, 33’)

11.40   The Storyless Land | Τόπος χωρίς ιστορία (Iran | Ιράν, 2021, 35’)

12.20   The dream of eternal life | Το όνειρο της αιώνιας ζωής (Spain | Ισπανία, 2020, 53’)

13.30    The trace of time | Το ίχνος του χρόνου (Greece | Ελλάδα, 2020, 97’)      

afternoon | απόγευμα

17.00   The dune people | Oι άνθρωποι των αμμόλοφων (France | Γαλλία, 2018, 57’)

18.10   The Islamic Baydha Project | To πρόγραμμα Ισλαμική Μπέιντα
(Italy | Ιταλία, 2021, 21’)

18.40   The Lord of Snow | Ο άρχοντας του χιονιού (Italy | Ιταλία, 2016, 52’)

19.45   Persepolis – Chicago | Περσέπολις – Σικάγο (Iran | Ιράν, 2020, 40’)

20.30   The impossible narration: Memory and photography of the Kalavryta Slaughter |
Η αδύνατη αφήγηση. Μνήμη και φωτογραφία της σφαγής των Καλαβρύτων  (Greece | Ελλάδα, 2021, 25’)

21.00   Songs to the dead children in Auschwitz | Τραγούδια για τα νεκρά παιδιά του Άουσβιτς (Spain | Ισπανία, 2021, 13’)

Special Screening | Ειδική προβολή

Tribute to COSTA GAVRAS |Αφιέρωμα στον ΚΩΣΤΑ ΓΑΒΡΑ

21.30   ΑΜΕΝ. | ΑΜΗΝ.  
(France – Germany – Romania | Γαλλία – Γερμανία – Ρουμανία, 2002, 132’)

Monday | Δευτέρα 16/5

OLYMPIA, Municipal Music Theatre “Maria Callas” | ΟΛΥΜΠΙΑ Δημοτικό Μουσικό Θέατρο «Μαρία Κάλλας»

19.30   11th AGON Festival International Jury Awards Ceremony | 11η Τελετή Απονομής Βραβείων Διεθνούς Κριτικής Επιτροπής Φεστιβάλ ΑΓΩΝ

Music Event: Maria Farantouri in the Constellation of Andromeda sings Mikis Theodorakis | Μουσική εκδήλωση: Η Μαρία Φαραντούρη στον Αστερισμό της Ανδρομέδας ερμηνεύει Μίκη Θεοδωράκη

INFO: Διεθνές Φεστιβάλ ΑΓΩΝ | 10 – 15 Μαΐου 2022

Ταινιοθήκη της Ελλάδος – Κιν/φος ΛΑΪΣ,

Μ. Αλεξάνδρου 136 | Τ. 210 3609695

Ώρες προβολών

10 – 11 – 12 – 13/5 ώρα 16:30

14 – 15 /5 ώρα 10:00

Τιμές εισιτηρίων : Ημερήσιο (DAY PASS) Κανονικό 7 € | Ημερήσιο (DAY PASS) Ειδικό μειωμένο : 5€ (Φοιτητικό, ανέργων, 65+)

Προπώληση εισιτηρίων : https://www.ticketservices.gr/event/agon-festival/

Περισσότερες πληροφορίεςwww.agonfestival.com

τηλ. 210 3312990

email: [email protected]

Τελετή Απονομής Βραβείων Διεθνούς Κριτικής Επιτροπής |16/5 ώρα 19:30

ΟΛΥΜΠΙΑ Δημοτικό Μουσικό Θέατρο «Μαρία Κάλλας»,

Ακαδημίας 59

Leave a comment